Alergie - charakteristika onemocnění
Alergie je nepřiměřená a zvýšená reakce imunitního systému na běžný vnější podnět. Organismus alergika je k danému podnětu přecitlivělý a na setkání s tímto specifickým podnětem reaguje zánětlivým procesem - alergií. Tato tzv. alergická reakce má celou řadu projevu a vyplývá nejčastěji z probíhajícího zánětlivého procesu. Nejčastějšími projevy alergie jsou: vyrážka, svědění, slzení, rýma, kašel, pálení očí, otoky, zarudnutí, únava, bolesti hlavy, nevolnost, horečka, zvracení, průjem a mnoho dalších. Podnět vyvolávající alergickou reakci nazýváme alergenem. Při kontaktu s alergenem dojde ke tvorbě specifických protilátek. Tyto specifické protilátky při opakovaném kontaktu s alergenem reagují jako při přítomnosti infekčních činitelů a vyvolávají uvolnění látek způsobujících alergický zánět.
Alergeny se mohou do organismu dostat vzduchem, kontaktem, či potravou. Mezi alergeny přenášené vzduchem, tzv. inhalační alergeny, patří: pyly, plísně, roztoči, látky produkované domácími zvířaty. Inhalační alergeny způsobují onemocnění dýchacích cest, alergickou rýmu, průduškové astma. Mezi časté potravinové alergeny řadíme: ořechy všech druhů, mléko, vajíčka, mořské plody a ryby, ovoce (nejčastěji citrusové plody, kiwi, jahody, broskve), zelenina (celer, petržel), obiloviny (lepek obsažený v pšenici, ovsu, ječmeni, žitu, sóje). Alergii mohou způsobovat také různé chemické ingredience, ochucovadla, barviva, konzervační a antioxidační látky v potravinách. Potravinové alergeny vyvolávají zažívací obtíže a kožní onemocnění.
Kontaktními alergeny mohou být:
ušlechtilé i neušlechtilé kovy, kosmetika, čistící prostředky, barvy, lepidla, ale i léčivé přípravky v podobě mastí apod. Tyto alergeny vyvolávají kožní onemocnění. Injekční alergeny jsou ty, které se dostávají přímo do krve, mohou to být hmyzí jedy a některé vakcíny či léky. Přecitlivělost na uvedené alergeny se z velké míry obvykle dědí po rodičích.
Léčba alergie a prevence
V případě alergie je důležité alergeny odhalit, navštívit lékaře alergologa a dbát jeho pokynu a rad. Nejlepší léčbou alergie je pak prevence - vyhýbat se styku s alergeny, je-li to možné. Alergie zatím není možné zcela vyléčit. Existují ale možnosti, jak svůj zdravotní stav co nejvíce zlepšit. Při projevech alergie se vyhýbejte dráždivým potravinám (ořechy, mléko, vajíčka, citrusové plody), dbejte na přísun tekutin, omezte tuky, jejich. trávení pro oslabený organismus představuje zátěž. Zvyšte přísun vitaminu C (kapusta, zelená paprika, listová zelenina), hořčíku (obilí, fíky, tmavá listová zelenina, banány, mandle) a vápníku (mléčné výrobky, tofu, sojové boby, slunečnicová semena, fazole, brokolice), beta karotenu.
Velký přínos pro alergiky má fyzikální léčba alergie. Moderní a účinnou metodou je léčba alergie polarizovaným světlem. Mezi obory, které nejvíce využívají léčebného účinku polarizovaného světla, patří kožní lékařství. V léčbě kožních alergií dosahuje tato vysoce účinná neinvazivní metoda vynikajících výsledku. Polarizované světlo má schopnost pronikat do tkání a působit v nich na stimulaci přirozených obranných, regeneračních a protizánětlivých mechanismů. Aplikace polarizovaného světla potlačuje projevy alergie a zejména posiluje imunitní systém a napomáhá tak jeho správné funkci. Léčba farmaky spočívá v odstranění příznaků alergie. Jednak se podávají léky, které působí úlevu při projevech alergie, jednak léky, které snižují přecitlivělost a produkci zánětlivých látek v organismu, čím. potlačují vlastní alergický zánět.
Léčba alergie pomocí biolampy Biostimul
Polarizované světlo účinně proniká do tkání a v místě působení urychluje látkovou výměnu, stimuluje tak tvorbu protizánětlivých látek, napomáhá hojení. Biolampa Biostimul má díky moderní technologii FOTONYX certifikovanou
míru polarizace 96 % a proniká tedy do tkání hluboko a účinně. Aplikacemi biolampou lze jak podpořit imunitu a posílit organismus, tak urychlit hojení a potlačit alergické projevy. Tento způsob léčby alergie světlem je neinvazivní a působí na stimulaci přirozených obranných a obnovovacích mechanismů u organismu.
V případě alergických projevu na pokožce začněte s aplikací biolampou Biostimul ihned při prvních příznacích. Očistěte pokožku běžným způsobem a aplikujte biolampu ze vzdálenosti 1-2 cm od pokožky, nejlépe 2krát denně po dobu 10-15 minut krouživými pohyby. Tento postup provádějte až do vymizení příznaků. Vhodným doplňkem léčby biolampou je přípravek BioFluid. BioFluid má antialergický účinek, působí antisepticky (desinfikuje pokožku), působí antiprureticky (proti svědění), podporuje hojení ran, napomáhá při potlačování kožních alergií. Aplikujte jej na postižené místo před a po aplikaci biolampy Biostimul. Polarizované světlo biolampy má schopnost přirozeně aktivovat samoléčebný potenciál organismu, a to prostřednictvím jednoduché a časově nenáročné stimulace akupunkturních oblastí. Pro posílení imunitního systému aplikujte biolampu Biostimul na lymfatické oblasti: střed hrudní kosti a oblast solar plexus. Léčbu akné je též vhodné doplnit o aplikaci na akupunkturní oblast na vnitřní straně levého předloktí.
Jak aplikovat biolampu Biostimul k léčbě alergie ?
Oblast | délka aplikace | počet aplikací | způsob |
postižené oblasti | 10-15 min. | 2 x denně | 1-2 cm od pokožky |
Aplikační tabulka - akupunkturní oblasti
číslo akupunkturní oblasti dle příručky | délka aplikace |
9, 10, 11 | 5 - 10 minut |
Prognóza alergie a možné komplikace
U jedince s predispozicí k alergii kontakt s alergenem vyvolá zánětlivou reakci. Alergický zánět provází otok, zvýšené prokrvení a produkce tekutiny. Alergie se
projevují kožními ekzémy, kopřivkou, rýmou, ale mohou mít mnohem závažnější charakter - astma, poškození jater, ledvin, krevní nedostatečnost. Různé typy ekzému jsou častým projevem alergie. Skrývají nebezpečí v postupu v jiné kožní problémy a dýchací obtíže (astma), navíc při nich hrozí průnik infekce do organismu. Také oční alergické onemocnění postihující zejména spojivku se muže projevovat zpočátku zčervenáním oka a výskytem drobných výrůstků .
Některé alergie provázené atopickým ekzémem na víčkách mohou vést v těžkých případech až k roztavení rohovky. Další formou alergie je tzv. angioedém. Jde o bolestivý otok oblasti obličeje, rtů, očních víček, jazyka a v jiných oblastech. Pokud vznikne v oblasti hltanu, hrtanu nebo jazyka, uzavře tak volný průchod dýchacím cestám a bez okamžité pomoci hrozí udušení. Projevem alergie muže být až tzv. anafylaktická reakce se šokovým stavem. Je to vystupňovaná celková reakce organismu na určitý alergen. Podle typu alergenu, místa jeho působení a stupně přecitlivělosti alergika vznikají příznaky anafylaktické reakce - nevolnost, nutkání na zvracení, třesavka, průjem, astmatický záchvat, kašel, dušnost, zrudnutí, nervozita. Následný šok muže vést až ke ztrátě vědomí, selhání srdce a uzavření dýchacích cest vážně tak ohrozit život jedince.
Zkušenosti s biolampou Biostimul
,,Od roku 1985 beru od kvitna do srpna léky tlumící příznaky alergie na pyly. Od 3. 6. 2002 používám biolampu Biostimul 2krát denni 5 min. na kořen nosu. Po měsíci jsem léky vysadila..
paní Jana, 58 let